O ülkeden Türkiye’ye açık çek: ”İstediğiniz kadar satın”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Korsunsky, Türkiye’ye gaz depolarını açmaya hazır olduğunu söyledi.

O ülkeden Türkiye’ye açık çek: ”İstediğiniz kadar satın”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sergiy  Korsunsky, Kiev’in, ihtiyacı dışındaki mevcut doğalgaz depolama kapasitesini  Türkiye’ye kullandırmaya hazır olduğunu belirterek, “Türk şirketlerle Batı  Ukrayna’daki depolarımızı kullanmaları konusunda çalışıyoruz. Şu anda bir anlaşma  olmasa da şirketimiz Naftogaz ile BOTAŞ’ın temasları sürüyor.” dedi.

Korsunsky, AA muhabirine Türkiye ve Ukrayna’nın enerji gündemine  ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin, Rusya’dan yılda yaklaşık 27 milyar metreküp doğalgaz  satın aldığını hatırlatan Korsunsky, şöyle konuştu:

“Rusya’yla bağları tamamen koparmak Türkiye için hemen mümkün  olmayacaktır. Satın alınan 27 milyar metreküp gaz, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG)  tesisleriyle hemen yeri doldurulabilecek bir miktar değil. Daha fazla Azeri ve  Türkmen gazı getirmek önemli. Türkiye’nin LNG tesislerini geliştirmesi için  geçerli nedenleri var ancak ana problem gaz depolamayla ilgili gibi görünüyor.  Türkiye’de depolama tesislerinin kapasitesi çok küçük. Jeolojik yapı nedeniyle  büyük miktarda gaz depolayacak tesisleri yapamıyor olabilirsiniz. Biz de bu  nedenle Türk şirketlerle Batı Ukrayna’daki depolarımızı kullanmaları konusunda  çalışıyoruz. Şu anda bir anlaşma olmasa da şirketimiz Naftogaz ile BOTAŞ’ın  temasları sürüyor. Türkiye’den gelen uzmanlar depolarımızı gezdiler ve yapıyı çok  iyi biliyorlar.”

“RUSYA KARŞI ÇIKABİLİR”

Türkiye’nin şu anda depolayabileceği tek gazın Rusya’dan satın  alındığına dikkati çeken Korsunsky, Rusya’nın, Ukrayna’daki depoların  kullanılmasına karşı çıkabileceğini söyledi.

Korsunsky, TANAP’tan gelecek gazın depolanması için ayarlamalar  yapılabileceğini belirterek, “Hukuki olarak da hiçbir sıkıntı çıkmaz. Adım adım  yapılması gerekenler olduğunu düşünüyorum. Önce Türkiye’ye alternatif  kaynaklardan gaz getirilmeli, sonrasında da bizim depolarımız kullanıma hazır.  Yazın depolarımıza gönderilen Türkiye’ye ait gaz kışın kullanılabileceği gibi bu,  Avrupa’ya da satılabilir. Bu hiç kimse için sorun olmaz.” diye konuştu.

Ukrayna’nın toplam doğalgaz depolama kapasitesinin 34 milyar metreküp  olduğunu kaydeden Korsunsky, “Türkiye ve Avrupa’yla konuşuyoruz. Lütfen alın  kullanın, o depolar sizin. Ne kadar gaz koyarsanız onu aynen alabileceğinizi  garanti ediyoruz. İhtiyacımız olan 16-17 milyar metreküplük kısmın dışındaki  yaklaşık 17-18 milyar metreküp kapasitenin Türkiye tarafından kullanılması  mümkün. Eğer piyasa sizin için elverişli olursa bu kapasiteden dilediğiniz miktar gazı da satabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

ABD LNG’Sİ VE TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ

Korsunsky, gelecek yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) çok  sayıda LNG kargosunun Avrupa ve Asya’ya giderek, doğalgaz piyasasının küresel  olarak daha entegre olmasını sağlayacağına değinerek, ülkesinin de ABD’den LNG  almak istediğini söyledi.

Ukrayna’nın yeterli LNG terminal altyapısı bulunmadığını ve bu konuda  da Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını belirten Korsunsky, “Sizin enerji  kaynaklarınızı çeşitlendirmeniz konusundaAzerbaycan, Türkmenistan gibi ülkelerin  yanı sıra LNG için de ABD ve Katar’la kesin anlaşmalar yapmanız gerektiğine  inanıyorum. ABD LNG terminal sayısını 9’dan 20’ye çıkaracak. Daha sonra dünya  piyasasına çok daha fazla miktarda LNG gönderecek. Yakında gaz piyasası da petrol  piyasası gibi olacak. Gaz daha ucuz ve erişilebilir olacak. Burada asıl soru, siz  altyapınızı nasıl şekillendireceksiniz?” değerlendirmesinde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ