Özhicret Otomotiv

Özhicret Otomotiv

 

Biz Öz Hicret ailesi olarak tüm müşterilerimize;

Mercedes Benz ve Man markasını taşıyan ağır vasıtaların satış sonrası yedek parça ve Teknik servis hizmetlerini en hızlı ve en doğru bir biçimde yapacağımızı;

Mercedes Benz ve Man markasını taşıyan tüm ağır vasıtaların onarımı ve arızalarının giderilmesini çalışma saatlerinde kendi tesisimizde, çalışma saati dışında ise 24 saat acil hizmet veren teknik donanımlı mobil birimimiz vasıtasıyla eksiksiz gidereceğimizi;

Yaptığımız tüm işlerde verdiğimiz hizmetin en doğru ve en kaliteli hizmet olacağını, eksik hizmetimiz olduğunda ise mutlaka telafi edeceğimizi taahhüt ederiz.

HAKKIMIZDA

Öz Hicret Şirketler grubu Mercedes Benz ve Man Marka araçlarının yedek parça ve teknik servisi 1981 yılında kurulur.

 Mercedes Benz ve Man Marka araçlara yedek parça ve teknik servis hizmeti vermek amacıyla 1300 m² toplam alanda kurulan Öz Hicret Şirketler grubu 2000 yılında bünyesine Romanya İlfov ‘ da ve Bükreş’ te toplamda 2700 m² alana kurulu Mercedes Benz ve Man marka ağır vasıta servisini bünyesine katmıştır.

Son on yıl içende hızla büyüyen ve sektörel faaliyetlerini İSO 9001:2008 ve TSE belgesini alarak Kurumsal kimlikte sürdürmeye devam eden Öz Hicret Şirketler grubu bugün Türkiye de ve Avrupa ‘daki yatırımları ve istihdam olanaklarıyla ülke ekonomisine ve müşterilerine ayrıcalıklı hizmet sunmaya devam etmektedir.

KALİTE POLİTİKAMIZ

Toplam Kalite Yönetimi konusunda sektörde emin adımlarla ilerleyen şirketimiz İSO 9001:2008 ağır vasıta araçlarının bakım onarım servis hizmetleri ve oto yedek parça alımı satışı. Belgesini aldı

Kalite ve Hizmet ilkesini Bireysel, Filo ve Kurumsal müşterilerinin güvenli ve huzurlu sürüşü üzerine kuran şirketimiz kurumsallaşma yolunda ilerlemesini sürdürmektedir. 

Öz Hicret Şirketler grubu olarak ilkemiz ilişki içinde bulunduğumuz kişi kuruluş ve kurumlara en mükemmel servis ve yedek parça hizmetini sunmak kendimizi sürekli geliştirmek ve yenilemektir.

EĞİTİMLERİMİZ

Kuruluşumuzdan bugüne faaliyette bulunduğumuz yedek parça, teknik servis ve müşteri hizmetleri konusunda çalışanlarımızla birlikte vardığımız her noktayı bir sonraki hedefin başlangıç noktası kabul ettik. Bu hedefle üstün kaliteyi sunmayı amaçlayan şirketimizde tüm çalışanlarımıza sürdürülebilir uygulamalı eğitim programları vermekteyiz. 

Uygulamalı olarak verilen; işe başlangıç, servis, müşteri ilişkileri vb insan kaynağı eğitimlerinde çalışanlarımızın mesleki bilgi ve becerilerini artırmalarının yanı sıra kurum kültürüne uygun tutum ve davranış geliştirmeleri, müşterilerle doğru ve etkin iletişim kurmalarını amaçlamaktayız. 

 Eğitimlerde bir diğer amacımız; aidiyet duygusu gelişmiş, katma değer üreten, topluma ve çevreye saygılı, yeniliğe ve gelişmeye açık insan kaynağı yetiştirmektir. Bu amaçla yılda en az iki kez olmak üzere tüm çalışanlarımız ile yemekli toplantılar düzenleyip hem personelin işe motivasyonu sağlanmakta hem de var olan insan kaynağımızda fikir birliği tesis edilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ